FILTER

Tel: +35542378180 | Mail: info@inholiday.al

259 €

Udhetim ne Stamboll

9-12 Qershor

3 nete/ 4 dite

259 Eur per person

PAKETA PERFSHIN:

✔ Fluturimi me avion Tirane – Stamboll – Tirane (Pegasus Airlines)
✔ Transfertat sipas programit
✔ Akomodimin ne hotel 4**** per 3 nete/4 dite ne qender te pjeses historike
✔ Mengjeset dhe darkat per ditet e qendrimit
✔ Shetijet sipas programit
✔ Shoqerues gjate udhetimit

Nuk perfshihet:

✘ Hyrja ne monumente dhe muzeume
✘ Drekat dhe pijet gjate vakteve

✘ Lundrim me anije ne Bosfor
✘ Cdo gje tjeter qe nuk perfshihet ne rubriken me siper

Programi


Dita I: Tirane – Stamboll

Takimi ne aeroportin e Tiranes. Ne oren 15.15 nisja drejt Stambollit (Stambolli qyteti i cili me forcen e tij mbante lidhur dy kontinetet me nje krah Azine dhe me tjetrin Europen. Ai qe ndryshe quhet kryeqyteti i kryeqyteteve. Qyteti i perandorise me te madhe te koherave me pasuri si natyrore dhe artistike ben te bashkpunojne e vjetra me te rene. Stambolli mbetet dhe nje nder qytetet me te medha komercial ku ka mundesi te medha zgjedhjeje. Objektet magjepse si Xhamia Blu, Pazari, Ura e Bosforit, Shen Sofia e bejne kete qytet shume interesant per turistet).

Mberritja ne Stamboll ne oren 17.55 dhe transferte per ne hotel. Akomodimi dhe darka ne hotel.

Dita II: Stamboll 

07:00 – 09:00 Mengjesi ne hotel

09:00 – 13:00 City Tour Stamboll

Pas mengjesit do te vazhdojme nje vizite te organizuar panoramike me guide ne qytetin e Stambollit. Xhamia Blu ose ndryshe xhamia e Sultan Ahmetit (e cila mbetet nje nder xhamite me fame boterore. Me gjashte minaret e saj kjo xhami mbetet simboli i Stambollit, po ashtu edhe i Turqise. Kjo xhami eshte ndertuar nga Ahmeti i I. Ajo konsiderohet si shembulli i arkitektures klasike osmane). Sheshi Bizantin i hipodromit (ku mund te shohim Obelikset e dhene nga Faraonet Egjyptiane si dhe tre gjarperinjt simbol ne ate kohe te Kostandinopojes. Me pas i drejtohemi zones ku ndodhet dhe Shen Sofia – e cila ka qene nje bazilike ortodokse e kthyer me vone ne xhami. Ne ditet e sotme sherben si muzeum ku gjenden shume artifakte te doktrinave fetare dhe doreshkrime historike.

Turi vazhdon me kalimin mbi Bririn e Arte nepermjet Ures se Gallates, kalim ne urat e varura te Bosforit per te kaluar ne Kontinentin Aziatik dhe vizite ne piken turistike te Çam Lixha (piken me te larte te qytetit, kodra e te dashuruarve). Mundesi per te konsumuar edhe dreken ne restorant.

Pasdite, nen drejtimin e shoqeruesit tone, vizite ne Grand Bazaar (Kapalli Çarshi), tregu me i madh i mbulur, nje nga veprat me mbreselenese te Stambollit me 61 rrugica dhe mbi 3.000 dyqane te cilet terheqin 250.000 – 400.000 turiste cdo dite.

Kthimi dhe akomodimi ne hotel.

Dita III: Stamboll

07:00 – 09:00 Mengjesi ne hotel

Pas mengjesit do te nisemi per te eksploruar pjesen moderne te Stambollit, me sheshin Taksim dhe shetitoren Istiklal, nje nder shetitoret me popullore te Stambollit me butike moderne, kafene etj.

Pas pjeses moderne te Stambollit i drejtohemi stacionit te anijeve dhe jahteve Eminoy dhe fillojme shetitjen me anije gjate se ciles do te behet kalimi panoramik i gjithe Bosforit. Do te shijoni pamje spektakolare te qytetit madheshtor te Stambollit, Dollmabahcese,  te pallateve te sulltaneve, te vilave luksoze dhe te gradacelave moderne.

Pasdite e lire.

20:00 – 23:00 Opsion Extra Pagese – Turkish Night

Mbremja Turke do t’ju dhuroje spektakel me Muzike Live, Belly Dancer dhe menú te bollshme. Nuk do te mungojne dhe surprizat e shumta (aty do serviren kenge nga te gjitha shtetet pjesemarrese si dhe do te kemi Show Folklorik dhe modern).

Akomodimi ne Hotel.

Dita IV: Stamboll – Tirane

Mengjesi ne hotel.

Transferte per ne Aeroportin e Stambollit dhe fluturimi drejt Tiranes ne 09.45. Mberritja ne Tirane ne 10.35.

 

Prenoto tani
  • Shenim i rendesishem:

Data e Skadences se Pasaportes Biometrike duhet te jete te pakten 6 muaj pas dates se kthimit.